Jak dbać o świeży tatuaż? – Pielęgnacja Tatuażu w 10 Krokach

Świeży Tatuaż – I Jak Go Nie Zrujnować? 

Świeży tatuaż to rana, taka dość niezwykła rana, czy jej pielęgnacja jest zatem naprawdę tak istotna?

W tym wpisie, oraz załączonym poniżej filmie omówimy jak prawidłowo dbać o świeży tatuaż i czy sposób w jaki goimy nowy tatuaż ma jakiekolwiek znaczenie.

Dowiesz się więcej o składnikach kremów niezbędnych do szybkiej regeneracji uszkodzonego w trakcie procesu tatuowania naskórka, sposobach na uniknięcie komplikacji podczas gojenia oraz o tym jak skrócić jego proces.

Przeprowadzę Cię też krok po kroku przez proces pielęgnacji tatuażu.

Dlaczego wybór tatuatora jest ważny? 

Zacznijmy od tego jak istotny jest wybór kompetentnego, doświadczonego tatuatora który zna anatomię skóry i korzysta z prawidłowych metod aplikacji tuszu.

Doświadczony tatuator wie dokładnie w którą warstwę skóry zaaplikować tusz, by uniknąć zbyt płytkiej, lub co gorsza, zbyt głębokiej aplikacji. Wie jak nie przepracować skóry i jak zminimalizować uszkodzenia. Wie jakich produktów użyć i wybierze tylko te najlepsze, jak masło do tatuowania ze składnikami odżywiającymi i łagodzącymi skórę juz podczas tatuowania, a nie te najtańsze, jak wazelina. 

Profesjonalny tatuator będzie też wiedział, jak pomoc Ci w razie ewentualnych komplikacji, lub będzie w stanie odróżnić normalną reakcję organizmu, którą nie należy się martwić od tej, która wymaga interwencji. 

Dlatego wybór świetnego tatuatora jest bardzo ważny, ale niestety nie daje on 100% gwarancji, że Twój tatuaż zagoi się poprawnie. 

Ponieważ gdy opuszczasz studio tatuażu, to głównie od Ciebie zależy jak i czy w ogóle wesprzesz swoją skórę w procesie gojenia. 

Mimo iż Twój tatuator na pewno zrobi wszystko co w jego mocy byś opuścił jego studio z prawidłowo wykonanym i zabezpieczonym tatuażem. Twój nowy wzór na skórze nadal może zostać zrujnowany poprzez nieprawidłową pielęgnacje w domu. 

jak dbać o tatuaż z balm tattoo

Jak Dbać o Świeży Tatuaż?

Istnieje wiele szkół gojenia tatuażu. Są nawet takie, które sugerują że nie musisz robić nic, by zagoić swój tatuaż. 

Po części jest to prawdą, ponieważ skóra jest częścią organizmu o jednym z największych potencjałów regeneracyjnych.

Czas odnowy naskórka bez dodatkowego wsparcia wynosi około miesiąca, ale im dłuższy proces gojenia, tym większe szanse wystąpienia komplikacji takich jak np. infekcje bakteryjne.

Dlaczego więc nie pomóc swojemu ciału i zapewnić mu najlepsze warunki i składniki do szybkiego gojenia?  Zwłaszcza jeżeli zainwestowaliśmy już czas i pieniądze w tatuaż, który ma towarzyszyć nam na resztę życia?  

Każdy Organizm Jest Inny!

Każdy organizm jest inny i reaguje inaczej.

Dlatego to, że Twój kolega zagoił tatuaż bez użycia żadnego produktu i nic się nie stało, to niestety nie oznacza, że i u Ciebie wszystko będzie ok. 

Co więcej, nawet ten sam organizm może zareagować inaczej na ten sam proces i te same produkty ( lub ich brak) dzisiaj i za pół roku. 

Wiec to, że ostatnio użyłeś produktu do dziecięcej pupy, lub innego specyfiku i wszystko było ok nie oznacza, że kolejnym razem Twój organizm nie zareaguje inaczej np. reakcja alergiczna. 

jak powstaje tatuaż

Dlaczego tatuaż to niezwykła rana?

Świeży, gojący się tatuaż jest dość niezwykłą raną ponieważ aplikowane są do niej ciała obce w postaci cząsteczek tuszu. 

Normalnie, raczej staramy się ciała obce wszelkiego rodzaju z rany usunąć, a tu, zależy nam by wspomóc proces enkapsulacji tuszu w komórkach skóry. Dlatego użycie środków stworzonych specjalnie pod kątem gojenia tego typu rany jest dość istotne.

krem do tatuażu balm tattoo

Składniki Kremów do tatuażu: Co jest niezbędne, a czego lepiej unikać?

Więcej nie zawsze znaczy lepiej! 

Producenci prześcigają się w ilościach składników aktywnych zawartych w ich produktach, ale czy skóra potrzebuje aż dziesięciu składników z tymi samymi właściwościami tylko w innej postaci, pod innymi nazwami? 

Jakich składników odżywczych potrzebuje nasza skóra do szybkiej regeneracji?

1. Witaminy

Ważne są witaminy, w tym bardzo istotna witamina B5, która w preparatach występuje najczęściej pod nazwą pantenol.

Panthenol charakteryzuje się silnym działaniem gojącym, przyspiesza procesy podziału komórek, ziarninowania i epitelizacji, czyli gojenia się ran. W połączeniu z jego zdolnościami penetracyjnymi sprawia, że jest to doskonałym środkiem nawilżającym i łagodzącym świąd.

W kosmetykach może być stosowany w stężeniu 0,5 do 5%

2. Sole Minerlane

Sole mineralne są materiałem budulcowym – kości, zębów, skóry.  

Kluczowe są miedz, magnez i cynk, dzięki którym metabolizm komórkowy zostaje przyspieszony o 34%. 

Ten mix minerałów podnosi również skuteczność pozostałych składników aktywnych, jak na przykład wspomniany panthenol. 

Cząsteczka cynku zawiera przeciwutleniacze potrzebne naszej skórze do neutralizacji wolnych rodników, aby chronić nasze komórki, co z kolei umożliwia szybką regenerację uszkodzonej skóry – Cynk znacznie skraca czas gojenia się ran. 

3. Substancje Lipidowe

Warstwa hydrolipidowa to niewidzialna bariera chroniąca naskórek i głębsze warstwy skóry przed utratą wody. Warstwa ta zostaje poważnie osłabiona w wyniku procesu tatuowania. Ważne jest, by ją odbudować i wzmacniać na działanie czynników zewnętrznych. 

Podsumowując, skóra do szybkiej regeneracji potrzebuje składników odżywczych; witamin, soli mineralnych, odbudowy bariery lipidowej i nawilżenia. Wysokie stężenie tych kilku składników aktywnych pomoże Ci na znaczne skrócenie procesu gojenia, uchroni od powikłań, ułatwi dbanie o nowy tatuaż i pozwoli szybko cieszyć się pięknym ładnie wygojonym tatuażem.  

 

skład kremów do tatuażu

Czego unikać w produktach do pielęgnacji tatuażu. 

Unikaj substancji zapachowych w kremach stricte do gojenia bo mogą one podrażniać już podirytowaną skórę i wywoływać alergie.

Czasami substancje zapachowe dodawane są po to by ukryć przykry zapach innych substancji, często niskiej jakości, które zostały użyte w kosmetyku. 

Lepiej też unikać dużych ilości konserwantów 

Dzięki konserwantom kosmetyki dłużej nadają się do użycia i mamy pewność, że nie rozwijają się w nich szkodliwe drobnoustroje.

Najpopularniejszą grupą konserwantów, stosowanych aktualnie w kosmetyce, są parabeny które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną.

Odpowiednio opracowana formuła i opakowanie pomogą w zmniejszeniu lub całkowitym wyeliminowaniu potrzeby użycia konserwantów. 

opakowanie kremu do tatuażu

Opakowanie ma znaczenie

Poruszmy szybko temat opakowań, zwłaszcza tych plastikowych tub czy słoiczków użytych do przechowywania produktów przeznaczonych do pielęgnacji świeżego tatuażu.  

Pod wpływem warunków atmosferycznych takich jak ciepło do znajdującego się w tego typu opakowaniach produktu mogą przedostawać się szkodliwe substancje, które później aplikujecie na Waszą świeżo wytatuowaną ranę. 

Dlatego produkty farmakologiczne takie jak maści lecznicze sprzedawane są w aluminiowych tubach, ponieważ to one zapewniają najlepszą ochronę produktu, oraz możliwość zminimalizowania ilości użytych konserwantów. 

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o opakowaniach w których przechowywane są produkty do pielęgnacji tatuażu.

FILMIK – Pielęgnacja Tatuażu w 10 Krokach 

  1. Zawsze myj ręce zanim dotkniesz świeżego tatuażu by nie przenosić bakterii z rąk na ranę. 
  2. Zdejmij folię ochronną, którą tatuator zabezpieczył Twój tatuaż. 
  3. Zamocz tatuaż w ciepłej wodzie i nałóż małą ilość żelu czyszczącego lub pianki. Ważne jest użycie żelu z neutralnym pH, który nie zawiera substancji takich jak alkohol czy perfumy, które mogą jeszcze bardziej podrażniać zranioną skórę. 
  4. Myj, delikatnie masując wytatuowany obszar. Upewnij się, że zmywasz nadmiar tuszu, zaschniętą krew i osocze. Wiemy, że może to trochę boleć, ale jest to niezbędny krok. Jeżeli udało Ci się wytrzymać ból towarzyszący procesowi tatuowania, przeżyjesz i to.
  5. Opłucz tatuaż ciepłą wodą.
  6. Osusz go papierowym ręcznikiem. Materiałowe ręczniki są używane kilkakrotnie i mogą być siedziskiem bakterii. Nie pocieraj tatuażu papierem, jedynie delikatnie przykładaj go do skóry, by ją osuszyć.
  7. Pozostaw tatuaż odsłonięty i pozwól skórze ”pooddychać” przez około 5 min.
  8. Nałóż małą ilość kremu. Ciężko określić ile dokładnie kremu użyć, gdyż zależy to od wielkości Twojego tatuażu, ale więcej kremu nie znaczy lepiej!  Zwłaszcza, jeśli używasz wydajnego, produktu o wysokiej koncentracji. Dla łatwiejszej aplikacji polecamy nałożyć krem na 3 różne place i nanieść małą ilość preparatu z każdego palca na inną część wytatuowanej skóry. Delikatnie wmasować pozostawiając jedynie cienką, przezroczystą warstwę kremu. Nigdy nie zostawiamy grubej warstwy preparatu na powierzchni skóry.
  9. Jeżeli to możliwe pozostaw tatuaż bez folii. Nakładaj folię jedynie wtedy, kiedy jest to niezbędne – kiedy musisz iść do pracy, nałożyć ubrania, które mogą przylegać do tatuażu, lub kiedy wiesz, że możesz mieć kontakt z kurzem czy brudem, czego oczywiście powinieneś za wszelką cenę unikać.
  10. Powtarzaj ten proces 3-4 razy dziennie.

Twój tatuaż powinien być zagojony i gotowy do pokazania światu już po ok 7-10 dniach po użyciu naszych kremów, lub po ok 2 tygodniach po użyciu kremów innych marek. 

Jedyne co teraz musisz robić, by cieszyć się pięknym i wyraźnym tatuażem przez lata to jego codzienne nawilżanie, oraz ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Jak zapobiec blednięciu kolorów i spowolnić proces starzenia się skóry i tatuażu? Obejrzyj nasze video ”Dlaczego Tatuaże Nie lubią Słońca?” oraz ‘‘Jak Pielęgnować Tatuaż Zimą” 

Za górami, za lasami – Nasza historia.

Lata temu, kiedy zaczynaliśmy naszą przygodę ze światem tatuażu mogliśmy jedynie pomarzyć o specjalistycznych produktach do pielęgnacji tatuażu.

Generalnie, produkty stricte ”do tatuażu” nie istniały lub były ciężko dostępne, a gojenie często zajmowało tygodnie i kończyło się różnego rodzaju komplikacjami.

Dlatego, za zadanie postawiliśmy sobie stworzyć linię produktów, które będą towarzyszyć nam, miłośnikom tatuażu przez cały proces tworzenia i życia naszych tatuaży:

Wszystko po to, byśmy mogli upewnić się, że nasze i wasze tatuaże zagoją się szybko i będą wyglądały pięknie przez lata.